O schronisku Aktualności


Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Pawłowie, gmina Regimin (ok. 10 km od Ciechanowa) prowadzone jest przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z. o.o. w Ciechanowie. Spółka jest własnością miasta Ciechanów. Schronisko powstało w Pawłowie w latach 90-tych. Od samego początku Schronisko świadczy swe usługi wyłapywania i opieki nad bezdomnymi psami dla miasta Ciechanów. Obecnie oprócz miasta Ciechanów, współpracują z nami następujące gminy: wiejska Ciechanów, Glinojeck, Ojrzeń, Opinogóra Górna, miejska Płońsk, Pokrzywnica, Regimin, Grudusk, Pułtusk, Sochocin, Sońsk.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt nie powstało jako dom docelowy, to jest tylko przejściowe miejsce schronienia dla psa. Naszym celem jest w trakcie opieki czy leczenia zwierzęcia szukanie mu stałego, kochającego, odpowiedzialnego domu. Przez ostanie 3 lata (2021-2023) do Schroniska trafiło 906 psów, które z różnych przyczyn straciły swój dom lub były niechciane. W ciągu miesiąca do Schroniska trafia nawet 30 psów.

Obecnie w naszym Schronisku przebywa na co dzień ok. 270 psów (stan psów na początku 2023 roku wynosił 342).

Naszym celem oprócz codziennej opieki nad psami, jest przede wszystkim zmniejszanie się stanu psów w Schronisku poprzez adopcje oraz odnajdywanie właścicieli psów, które się zagubiły. W latach np. 2015-2017 udało się znaleźć nowe domy 558 psom, a 141 psów wróciło do swoich właścicieli. Schronisko zatrudnia łącznie 13 pracowników, również techników weterynarii oraz współpracuje z lekarzem weterynarii.

Rotacja zwierząt w kolejnych latach przedstawia się następująco:

  • w 2018 roku do Schroniska trafiło 251 psów, z czego 217 psów znalazło nowe domy lub wróciło do swych właścicieli,
  • w 2019 roku do Schroniska trafiło 228 psów, z czego 193 psy znalazły nowe domy lub wróciły do swych właścicieli,
  • w 2020 roku do Schroniska trafiło 195 psów, z czego 232 psy znalazły nowe domy lub wróciły do swych właścicieli,
  • w 2021 roku do Schroniska trafiło 338 psów, z czego 215 psów znalazło nowe domy lub wróciło do swych właścicieli,
  • w 2022 roku do Schroniska trafiło 304 psy, z czego 234 psy znalazły nowe domy lub wróciły do swych właścicieli,
  • w 2023 roku do Schroniska trafiło 264 psy, z czego 255 psów znalazło nowe domy lub wróciło do swych właścicieli.

Przyjęcie psa do Schroniska

Schronisko przyjmuje bezdomnego psa tylko na zlecenie straży miejskiej (gminnej)/urzędnika gminy/policji i tylko z terenu gminy, z którą ma obecnie podpisaną umowę.

Schronisko nie posiada kociarni, nie mamy warunków na przetrzymywanie kotów, dlatego nie przyjmujemy kotów.

Pies dostarczony przez pracowników do Schroniska jest opisywany, fotografowany, ma nadany nr identyfikacyjny oraz imię, przechodzi badanie lekarskie, jest odpchlany, odrobaczany i czipowany. Każdy pies w Schronisku posiada swoją kartę ewidencyjną (odpowiednik książeczki zdrowia psa), którą w dniu odbioru czy adopcji psa otrzymuje właściciel.

Pies po przybyciu do Schroniska trafia do pojedynczego boksu w budynku kwarantanny, gdzie przez okres 14 dni jest obserwowany w kierunku przede wszystkim chorób zakaźnych.

Nasze psy prezentujemy na naszej stronie internetowej oraz na facebook’u https://facebook.com/schroniskopawlowo/ aby ułatwić właścicielom odnalezienie swoich zgub oraz zachęcać odwiedzających Schronisko do adopcji. Dzięki takiej promocji ok. 70% psów przyjętych do Schroniska odbierają właściciele lub adoptują nowi właściciele.

Należy wspomnieć, że psy zaczipowane w ciągu 2-5 dni wracają do swoich właścicieli, dlatego warto zaczipować swojego pupila, aby oszczędzić mu pobytu w Schronisku.

Psy nieodebrane po zakończonym okresie kwarantanny są przenoszone do kojców na zewnątrz budynku i rozpoczynamy wtedy promowanie ich do adopcji. Przed adopcją jeśli nie ma przeciwwskazań do zabiegu, psy są kastrowane, oprócz tego pies wydawany do nowego domu jest zaszczepiony, odrobaczony i zaczipowany, socjalizowany. W dniu adopcji przyszły właściciel podpisuje umowę adopcyjną.

Przed adopcją weryfikujemy, czy osoba podająca się za właściciela zwierzęcia faktycznie nim jest, czy osoba zainteresowana adopcją może zapewnić właściwe warunki adoptowanemu zwierzęciu, przeprowadzamy wywiad, czasami wizytę przedadopcyjną, doradzamy osobom zainteresowanym adopcją.

Nie wydajemy psów „na łańcuch” !!!